Strona głównanowoczesne systemy grzewcze i sanitarne
Slide 1 jFlow Plus
Slide 1 jFlow Plus

Komfort cieplny w mieszkaniu

 Folia okienna „Dodatkowa szyba” nie tylko zmniejsza koszty energii cieplnej. Tam, gdzie lokator nie płaci indywidualnie za zużywane ciepło, trudno komuś pokazać, że oszczędza swoje pieniądze. Bez względu na to, ile tego ciepła zużywa, to jego rachunki nie ulegają zmianie. Czy to oznacza, że jemu nie opłaca się naklejać folii i wydawać pieniądze? Na pewno nie! Dlaczego?

Ilość dostarczonego do mieszkania ciepła zależy od powierzchni grzejników i temperatury wody, jaka do grzejników dopływa. W starych budynkach, w których instalacja grzewcza pracuje już wiele lat często mamy do czynienia z przypadkami zbyt niskiej temperatury wewnątrz, gdyż grzejniki maja zbyt małą powierzchnię (kiedyś projektowano grzejniki tak, aby zapewniły +18oC, a nie jak jest obecnie +20oC) i dodatkowo, przez zanieczyszczenia w rurach (kamień kotłowy lub osady) do grzejników nie dopływa tyle gorącej wody, ile powinno. Wszystko razem powoduje, że gdy tylko na zewnątrz temperatury powietrza spadną poniżej zera, w pomieszczeniach zaczyna być chłodno. Wynika to stąd, że straty ciepła przez przegrody zewnętrzne rosną szybciej, niż możliwości dostarczenia ciepła przez instalację centralnego ogrzewania.

Naklejając na okna folię „Dodatkowa szyba” zwiększamy ich izolacyjność, czyli zmniejszamy ilość ciepła jaka ucieka nam przez nie. Dzięki temu temperatura wewnątrz pomieszczenia podnosi się, i jeżeli uda nam się te straty zmniejszyć bardziej, niż straty ciepła obliczone dla takiego pomieszczenia, to wtedy nasza temperatura wewnętrzna może być wyższa, niż obliczeniowe +20oC, przy takich samych rachunkach płaconych za  ogrzewanie.

Czy to się opłaci? Na takie pytanie muszą Państwo odpowiedzieć sobie sami.