Strona głównanowoczesne systemy grzewcze i sanitarne
Slide 1 jFlow Plus
Slide 1 jFlow Plus

Efekt ekonomiczny. Po ilu dniach następuje zwrot nakładów?

Analiza ekonomiczna stosowania folii okiennej.

Zastosowanie folii okiennej „Dodatkowa szyba" zmniejsza straty ciepła, przez to ilość ciepła potrzebna do ogrzania danego pomieszczenia zmniejsza się. W zależności od tego, czym jest pomieszczenie ogrzewane (źródło ciepła) koszt zużytego do ogrzania ciepła będzie mniejszy. Pytanie o ile, nie jest tak łatwe do odpowiedzi, gdyż mamy do czynienia zawsze z indywidualną sytuacją. Prosty przykład z kotłami gazowymi. Cena gazu jest taka sama dla wszystkich lokatorów tego samego domu. Jeden z lokatorów ma kocioł gazowy starego typy, drugi – nowego typu, ale o spalaniu tradycyjnym, a trzeci – kocioł gazowy kondensacyjny. Nawet jeżeli wszyscy lokatorzy maja takie same straty ciepła, to każdy z nich zapłaci inną sumę za ogrzanie swojego mieszkania. Dlaczego? Bo każdy z tych kotłów ma inną sprawność, czyli produkuje z tej samej ilości spalonego gazu inną ilość ciepła. Najmniej stary kocioł, najwięcej kocioł kondensacyjny.

Podobnie wygląda sytuacja z innymi źródłami ciepła. Ich sprawność energetyczna decyduje o koszcie produkowanego ciepła.

Aby móc powiedzieć jak szybko zwróci się nakład na folię okienną, czyli po jakim czasie zaczynamy już zarabiać (mniej płacić za ciepło), bo nakleiliśmy folię, trzeba znać cenę ciepła, które ogrzewa nasze pomieszczenia. Nie wystarczy znać ceny paliwa, trzeba uwzględnić także sprawność źródła, a to nie jest już taka prostą sprawą. Dlatego, nie wnikając w indywidualne sytuacje, podana niżej analiza została ograniczona do przypadków średnich, czyli takich,  które odpowiadają większości użytkowników, ale na pewno nie są podstawą do powiedzenia, że każdy lokator oszczędzi tyle samo pieniędzy na ogrzewaniu, chociaż będą mieszkać w tym samym domu.

Zacznijmy jednak od tego, jak nasze pieniądze „uciekają" przez okna. Każda różnica temperatur powoduje ruch ciepła od temperatury wyższej w kierunku niższej. To dla wszystkich jest zrozumiałe. Gorzej jest ze zrozumieniem, dlaczego przez niektóre przegrody tego ciepła przechodzi więcej, a przez inne mniej. Rzecz polega na tym, że każda taka przegroda ma swój opór cieplny. Czym opór jest większy, tym wolniej ciepło „wędruje" w kierunku niższej temperatury. Bardzo duży wpływ na wielkość oporu cieplnego ma powietrze, które jest dobrym izolatorem, pod warunkiem, że jego warstwa nie jest zbyt duża, bo wtedy pojawia się ruch powietrza wewnątrz takiej przegrody i wymiana ciepła odbywa się w inny sposób. Ale dla nas nie jest to tak ważne. Nas interesują warstwy powietrza o grubości od 10 do 200mm, bo takie grubości występują w oknach jako warstwy powietrza miedzy szybami. Popatrzmy jak zmienia się opór cieplny okna z pojedynczą szybą, podwójnym szkleniem i szkleniem potrójnym.

Współczynnik przenikania ciepła przez okno o pojedynczym szkleniu równa się 5W/m2K. Gdy dołożymy do okna jedną szybę, tworząc w ten sposób warstwę powietrza między szybami, ten współczynnik zmniejsza się do 3 (czym mniejszy ten współczynnik, tym ilość traconego ciepła jest mniejsza). Oznacza to, że dodatkowa szyba , a dokładniej dodatkowa warstwa powietrza zmniejsza straty ciepła aż o 40%. Jeżeli stworzymy jeszcze jedną warstwę powietrza (jak to zrobimy, to inna sprawa) to współczynnik przenikania ciepła będzie 1.8 –2.0. czyli uzyskujemy znowu 33-40% oszczędności. Porównanie strat ciepła przy oszkleniu pojedynczym (brak warstwy powietrza) do oszklenia potrójnego (dwie warstwy powietrza) pokazuje, że uzyskujemy ponad 60% oszczędności.

Analizę kosztów ciepła i wynikających z naklejenia folii oszczędności, odniesiono do 1m2  naklejonej folii, co umożliwia każdemu obliczenie (oczywiście orientacyjne) swoich korzyści. Przyjęte do analizy ceny energii cieplnej pochodzącej ze spalania różnych paliw i energii elektrycznej są z końca 2004roku. Ceny te są uśrednione z wartości podawanych przez różne źródła (Internet) bez uwzględnienia sprawności urządzeń.

I-II  ocieplenie okna z pojedynczym oszkleniem

II-III ocieplenie okna ze szkleniem podwójnym

Δt30  temperatura w pomieszczeniu +20oC, na zewnątrz –10oC

Δt40  temperatura w pomieszczeniu +20oC, na zewnątrz –20oC

Cena brutto (z VAT)  1m2 filii okiennej 9,88zł

                              liczba dni zwrotu nakładu
           koszt energii            I-II    II-III
Czynnikenergetyczny  zł/GJ zł/kWh    Δt30      Δt40  Δt30Δt40
Energia elektryczna I taryfa780,2825184131
Propan750,2725194232
Olej opałowy (Ecoterm)580,2133255441
Energia elektryczna II taryfa560,2034265743
Sieć cieplna (EMEC)400,1449378261
Gaz ziemny380,1449378261
Węgiel kamienny opałowy200,079874163123